İDMA FUARI KAPILARINI AÇTI

02-05-2024 / Gösterim Sayısı : 890 / Arşiv

İDMA 10. Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı.

Etkinliğin açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet Güldal,  tarımın Türkiye'nin başat sektörlerinden olduğunu ve ülke olarak tarım sektöründe önemli başarılara imza atıldığını belirterek “Türkiye, un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisi, yem ihracatında Avrupa birincisi. Tarım üreticilerimizin sigortası olan bu sektörlerimize ek olarak makine üretim sektörümüzün de başarılarından memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle tahıl, yem, bakliyat sektörünün tüm temsilcilerini tek çatı altında bir araya getiren 10. İDMA İstanbul’a emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan da "Bizler buğdaya değer katan Mezopotamya Ovası'nın temelini oluşturan sektör temsilcileriyiz. Un sanayicileri olarak dünyanın dört bir yanına un ihraç etmeye devam ediyoruz. Bu devam ederken yan sanayimiz olan yem sektörüne de büyük katkılar koyuyoruz." diye konuştu.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen de Türkiye'nin makarna sanayisinde dünyada 2. büyük ihracatçı ülke olduğunu belirterek, "En büyük ihracatçı şu anda İtalya. Makarnalık durum buğdayını kendimiz yurt içinde kullanıyoruz ve kesinlikle herhangi bir ithalat yapmadan ihracat yapıyoruz. Kendimize yeter hale geldik. Türkiye makarna sanayisinde 160'a yakın ülkeye ihracat yapıyor. Geçen yıl yaklaşık 1,4 milyon ton civarında da bir makarnalık durum buğdayı ihracatı gerçekleştirdik. Türkiye makarnada kendi ürünüyle, milli ürünüyle ihracat yapan, kendi buğdayıyla ihracat yapan bir ülke haline geldi." dedi.

HAGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Ali Kalkan da fuarı bir dünya markası haline getirdiklerini, farklı ülkelerde de gerçekleştirmeye başladıklarını belirterek İDMA Rusya'nın ikincisini de gelecek yıl Moskova'da düzenleyeceklerini duyurdu.

Fuarın açılış törenine, Genel Müdürümüz Ahmet Güldal’ın yanı sıra; İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Asım Alkan, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen, Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) Başkanı Mustafa Bayram, TABADER Kongre Başkanı Yağmur Erim Köse'nin yanı sıra İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Kalkan ile sektör temsilcileri katıldı.

İstanbul Fuar Merkezi'nde başlayan, 120'yi aşkın ülkeden katılımcının geleceği ve 4 Mayıs'a kadar devam edecek fuarda, eşzamanlı olarak 5. Uluslararası TABADER Tahıl Zirvesi ve Kongresi de gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürümüz Güldal, Zirve kapsamında yapılan “Ekonomi ve Lojistik” konulu panelde panelist olarak yer aldı. Konuşmasında Kurumumuz faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Güldal, yeni hasat sezonu için tüm hazırlıkların tamamlandığına dikkat çekti.

Programda TABADER’in sektörün vefası olarak gördüğü ve sektöre emeğe geçen duayenleri hatırladığı ‘5. Uluslararası Duayenler Ödül Töreni’ de gerçekleştirildi. Törende, 6 Şubat depremleri sonrası Kurumumuzun ortaya koyduğu çalışmalar dolayısıyla Genel Müdürümüz Ahmet Güldal’a vefa ödülü takdim edildi.