BAKAN YARDIMCIMIZ BAĞCI, AFYON ALKALOİD FABRİKAMIZI ZİYARET EDEREK GES AÇILIŞINI YAPTI

29-02-2024 / Gösterim Sayısı : 1507 / Arşiv

 

Bir dizi ziyaret ve açılış töreni gerçekleştirmek üzere Afyonkarahisar’da bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Dr. Ahmet BAĞCI, programı kapsamında TMO Afyon Alkaloid Fabrikası (AAF) İşletme Müdürlüğümüzü ziyaret ederek AAF Güneş Enerjisi Santrali(GES)’nin açılışını yaptı.

AAF programı öncesinde Bolvadin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü binasının açılış töreninde konuşan BAĞCI, tesisin tarım sektörüne hayırlar getirmesini dileyerek “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üreticilerimize dokunduğumuz gibi aslında üreticilerimizin ürünleri ile de tüketicilerimize dokunuyoruz. Bolvadin, Afyonkarahisar’da tarım ve ormancılık alanında önemli bir merkez. Bu bina ile hizmetlerin daha fazla artacağını ve üreticilerimiz ile tüketicilerimize daha rahat bir şekilde hizmet sunacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Bakan Yardımcımıza bu programlarında Afyonkarahisar Valisi Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL da eşlik etti.

Genel Müdürümüz, programı kapsamında Alkaloid Fabrikamızda da incelemelerde bulunan Bakan Yardımcımıza yürütülen faaliyetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu. Ardından haşhaş kapsülü işleme kapasitesi bakımından dünyada öncü ve üretim bakımından ülkemizde tek olan Afyon Alkaloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğümüzün elektrik tüketiminin bir kısmının karşılanması amacıyla yaptırılan Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) açılışı gerçekleştirildi.

Yıllık 6 milyon 300 bin kw elektrik enerjisi üretmesi beklenen Güneş Enerjisi Santrali, fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılayacak ve üretim kapasitesinin artmasını sağlayacak.

AAF programı sonrasında GÜLDAL, Bakan Yardımcımız BAĞCI’ya fabrikamıza gerçekleştirdiği ziyaret ile açılışa katılımından dolayı memnuniyetini dile getirerek teşekkürlerini iletti.