HASAT SONU SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ SAKARYA’DA YAPILDI

17-10-2023 / Gösterim Sayısı : 2347 / Arşiv

Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde Hasat Sonu Genişletilmiş Sektör Toplantısı 14 Ekim Cumartesi günü Sapanca’da gerçekleştirildi.

2023 yılının ülkemiz ve TMO adına bereketli bir yıl olduğuna vurgu yapan Genel Müdürümüz GÜLDAL “TMO’nun deneyimi ve personelimizin özverisi ile tüm zamanların alım rekorunu kırdık. ‘Son Ürün Gelene Kadar’ sloganımız ile örgütsel gücümüzü ortaya koyduk. Tüm zamanların hububat alım rekorunu kırdık. ” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, Kurumumuz faaliyetleriyle ilgili bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve Marmara Un Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen sektör toplantısına katılmak amacıyla Sakarya’ya gitti.

İlk olarak Sakarya Başmüdürlüğümüzü ziyaret eden Genel Müdürümüz, burada personelle bir araya geldi.  Yeni yapılanma sürecinde olan Sakarya Başmüdürlüğü için gerekli olan fiziki yatırımlarla ilgili incelemelerde bulunan GÜLDAL, mümkün olan en kısa sürede çalışmaların tamamlanması için planlama yapıldığını belirtti.

Daha sonra Sakarya Belediye Başkanı Ekrem YÜCE’yi makamında ziyaret eden GÜLDAL, bölgede yürütülen TMO faaliyetleri hakkında istişarelerde bulundu. GÜLDAL, ziyaretin ardından bir değerlendirme yaparak “Başkanımızın Sakarya’da yürütmüş olduğu çok değerli tarımsal faaliyetleri kendisinden dinleme fırsatı bulduk. Kendilerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüzün Sakarya’daki son durağı ise Marmara Un Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen “Hasadın ardından buğdayın bereketiyle” temalı genişletilmiş sektör toplantısı oldu.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Genel Müdürümüz konuşmasında TMO olarak alım politikalarımızın ülke tarımına yansımalarına değinerek “Üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere gerek Bakanlığımız gerekse Kuruluşumuz tarafından uygulanan politikalar sayesinde ekim alanlarımızdaki düşüş trendi tersine çevrildi ve buğday ekili alanlarımız 7,3 milyon hektara kadar yükseldi.” dedi.

Bu yıl dünyadaki olumsuz rekoltenin aksine ülkemizde makarnalık buğdayın yüz güldürdüğüne işaret eden GÜLDAL “Makarnalık buğday üretimimiz son 18 yılın en yüksek rekoltesine ulaştı. Geçtiğimiz yıl 3,75 milyon ton olan makarnalık buğday üretimimiz 2023 yılında %15 artışla 4,3 milyon tona ulaştı.” dedi.

Yüksek rekolte, yüksek devir stokları ve üretimin sürdürülebilirliğini temin etmek üzere açıklanan alım fiyatlarımızın TMO’ya olan talebi artırdığına değinen GÜLDAL “Ülke genelinde 614 alım noktası ve 2500 personel ile günlük ortalama 200 bin ton alım rakamına ulaştık.’Son ürün gelene kadar’ sloganı ile örgütsel gücümüzü ortaya koyduk. Üreticilerimiz de 12 milyon tonun üzerinde ürünü Kuruluşumuza teslim etti.” ifadelerini kullandı.

TMO olarak her dönemde olduğu gibi bu sezon da piyasa istikrarı için tüm teşkilatımızın canla başla çalıştığını vurgulayan Genel Müdürümüz “Çiftçisiyle, devletiyle, sanayicisiyle millî başarılara imza atan bir sektör olmak için irademizi ortaya koyuyoruz. “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Genel Müdürümüz daha sonra konferans etkinlik alanındaki stantları ziyaret ederek bilgi aldı. Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL’a Sakarya programında Genel Müdür Yardımcımız Muharrem AKYAKA, Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanı Gökhan GÜRBÜZ ile Ticaret Dairesi Başkanı Çağatay MARAŞ eşlik etti.