GENEL MÜDÜRÜMÜZ GÜLDAL: DEPOLAMA KAPASİTEMİZİ ARTTIRDIK

21-07-2023 / Gösterim Sayısı : 11684 / Arşiv

 

Toprak Mahsulleri Ofisinin randevu alım sisteminde bir sorun olmadığını kaydeden Genel Müdürümüz, “Toplamda 10 milyon tonun üzerinde depolama kapasitesini sistemimize tanımladık. Dolayısıyla randevu alamama problemi diye bir sorun yok.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, TMO hububat alım noktalarında inceleme ve denetleme faaliyetlerini bugün de Ankara’nın Polatlı ilçesinde sürdürdü.

Programına TMO Polatlı Üçpınar Hububat Alım Tesisimizi ziyaretle başlayan Genel Müdürümüz, burada ürün teslimine gelen üreticilerimizle bir araya geldi. Üreticilerin sorularını yanıtlayan, onlarla sohbet eden GÜLDAL; TMO’nun mevcut faaliyetlerine ilişkin bilgiler paylaştı.

Burada basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Genel Müdürümüz, a Haber yayınına katıldı. A Haber muhabirinin “Üreticilerin randevu alamadığına yönelik iddialar var. TMO Randevu Alım Sisteminde sorun var mı?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan GÜLDAL şu değerlendirmelerde bulundu:

“TMO’nun randevu sistemi açık ve çalışıyor. Herkes aynı tarihlerde ve aynı günlerde randevu oluşturmak istediği için hâliyle sistemde zaman zaman yavaşlamalar olabiliyor.

TMO’nun sisteminde 4 milyon ton kendi depo kapasitesi, 3 milyon ton lisanslı depo kapasitesi,  3 milyon tonun üzerinde açık yığın saha kapasitesi ve 1,5 – 2 milyon ton yeni kiralanan depo kapasitesi olmak üzere  toplamda 10 milyon tonun üzerinde depolama kapasitesi tanımlandı. Dolayısıyla randevu alamama problemi diye bir sorun yok ama ileri tarihler olabiliyor. Çünkü 576 noktada, haftanın yedi günü, günlük 13-15 saatlik çalışmayla alımlar devam ediyor. Randevu sisteminde ileri tarihler olmak kaydıyla sürekli randevu veriyoruz. Yetmediğinde yeni yerler de açıyoruz. 576 TMO alım noktasının hepsini ayrı bir iş yeri olarak düşünebilirsiniz. Bir yerin kapasitesi dolduğu zaman hemen yeni alım yerleri veya depo sahaları hazırlanarak randevuları veriliyor. Üreticimizin bu noktada randevudan yana bir endişesi olmasın. TMO, ÇKS kayıtlı ürünün hepsini almaya hazırdır. Buna göre hazırlıklarını yapmıştır. Hasadın olduğu günlerdeyiz ama 10-15 gün sonra bu yoğunluk biraz daha azalacaktır. Şunu da söylemekte yarar var: TMO’nun fiyatları değerli fiyatlar, referans fiyatlar. Ama piyasa fiyatları da TMO fiyatına doğru yaklaşmaktadır. Bu da üreticimiz açısından çok olumlu bir gelişmedir.”

Muhabirin ülkemiz genelindeki hububat hasadının mevcut durumuna ilişkin sorusunu da yanıtlayan Genel Müdürümüz, hasadın yüzde 50’yi geçtiğini kaydetti.

Daha sonra Polatlı Şube Müdürlüğümüze geçen GÜLDAL, Polatlı'da 6 noktada günlük yaklaşık 5 bin ton alım yaptığımızı aktararak başarılı çalışmaları nedeniyle personelimize teşekkür etti.

Buradan Polatlı Ziraat Odasına geçen GÜLDAL, Oda Başkanı Zekai KÖSEOĞLU’nu ziyaret ederek meclis üyeleri, muhtarlar ve üreticilerle bir araya geldi. TMO’nun bölgesel alımları, randevu sistemi ve alım politikaları hakkında görüş alışverişinde bulunduktan sonra misafirperverlikleri için Başkana teşekkürlerini iletti.

Sektör paydaşları ziyaretine Polatlı Ticaret Borsası ile devam eden Genel Müdürümüz, Borsa Başkanı Yahya TOPLU ile bir araya geldi. Ziyarette, hububat piyasası ve TMO alımları gündeme geldi. GÜLDAL ziyaret sonrasında yaptığı değerlendirmede  “Piyasalarda çiftçi lehine yükselme devam ediyor. Kısa süre sonra piyasanın TMO seviyesinde olması bekleniyor. Kendilerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.