GENEL MÜDÜRÜMÜZ GÜLDAL: ÇOK YAKINDA 500 NOKTADA ALIMLARA BAŞLAYACAĞIZ

26-05-2023 / Gösterim Sayısı : 4448 / Arşiv

Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, turfanda hasadın başladığını vurgulayarak “TMO olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Hasat döneminden önce alım fiyatlarını açıklama temayülümüz var, bu konuda hassasız. Ek alım merkezleriyle beraber 500 noktada TMO çok yakında ürün alımına başlayacaktır.” dedi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Kongre ve Sergisi, "Üretimde Teknolojik Dönüşümler ve Küresel Riskler" temasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış konuşmacılarından olan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, TMO’nun son yıllardaki faaliyetlerine ve yaklaşan hasat sezonu beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Üreticimiz Memnun Olacak, Parasını Kazanacak’

Genel Müdürümüz üreticinin memnun edilmesi noktasında TMO olarak her türlü planlamayı yaptığımızı belirterek “Bizim önceliğimiz üreticilerimizdir. Üreticimiz memnun olacak, ürettiğinden mutlu olacak, parasını kazanacak. Çiftçimiz bir sonraki sene de buğday üreteceğim demeli ve daha kaliteli üretmek için gayret göstermelidir. Bunun için de ürününün değerini almalıdır. Bu konudaki tüm hazırlıklarımız da ikmal edilmiştir.” dedi.

GÜLDAL, ekilişin ilk zamanlarında kurak bir sezon yaşadığımızı ancak son aylarda alınan yağışların kuraklık riskini ortadan kaldırdığını aktararak “Nisan ayında geçen seneye göre yüzde 100’ün üzerinde yağış artışını gördük. İklimsel şartların da etkisiyle hububat üretimimizin geçen yılın da üzerinde olacağını öngörüyoruz. 20 milyon tonun üzerine çıkabileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

‘Un ve Yem Regülasyonu Çalışmalarımız Devam Ediyor’

Genel Müdürümüz GÜLDAL, gıda arz güvenliği politikalarının gereği olarak un piyasalarındaki dengeyi muhafaza etmek için TMO’nun Un Regülasyon Çalışmasını başlattığını anlattı. Bu kapsamda 21 aydır Un Regülasyon çalışmasının devam ettiğini hatırlatan GÜLDAL “Biz 21 ayda 10 buçuk milyon ton unu piyasaya arz ettik. Yaklaşık 425 un sanayicimize buğday satışı gerçekleştirdik.” dedi.

Hayvancılık sektörünün de desteklendiğini vurgulayan GÜLDAL “Yem Regülasyonu kapsamında 7 milyon tonun üzerinde yem hammaddesi satışı gerçekleştirdik. Kış aylarında yem ham maddelerindeki istikrarı ve ihtiyacı karşılamak hayvan yetiştiricilerimize fayda sağladı. Bu faaliyetimizden de 23 aydır 200 binin üzerinde hayvan yetiştiricimiz yararlanmış oldu.” dedi.

 

 ‘Tahıl Koridoru Sürecinde Türkiye Büyük Başarı Sergiledi’

Son dönemde salgın hastalık, kuraklık, savaş ve deprem gibi birçok zorlu sürecin yaşandığını hatırlatan GÜLDAL, Toprak Mahsulleri Ofisinin yerinde ve zamanında etkili müdahalelerle bu krizleri yönettiğini belirtti.

Genel Müdürümüz GÜLDAL, Rusya – Ukrayna savaşın da bu krizlerden biri olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen sene 22 Temmuz'dan itibaren yürütülen Tahıl Koridoru süreci 18 Mayıs'ta iki ay daha uzatıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dolayısı ile Türkiye’nin bu başarısı sadece ülkemize değil tüm dünyaya rahat bir nefes aldırmıştır.”

TMO, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gerekeni yapacak

TMO’nun Cumhuriyetimizin ilk kurumlarından biri olduğunu aktaran “TMO, 85 yıllık tecrübesiyle birçok konuda özellikle başta hububat noktasında, tarımsal üretimin daima ana ekseninde yer almıştır. Son yıllarda da faaliyetlerindeki etkinliği daha arttırmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de piyasa beklentileri, sektörün istikrarı, düzeni için ne yapılması gerekiyorsa yapılmaya devam edecektir.” dedi.

Türkiye buğday piyasaları ve geleceğe dönük beklentiler, üretimde teknolojik dönüşümler ve küresel risklerin ele alındığı kongrenin açılışına, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun OĞUZ  da katıldı.

Un, makarna ve yem sanayicileri ile hububat üretici temsilcilerinin yanı sıra  birçok sektör paydaşını bir araya getiren kongre 22-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.