TMO ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SATIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

27-01-2023 / Gösterim Sayısı : 1844 / Arşiv

Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında bulunan 12.500 ton kuru üzümün satışı İzmir Ticaret Borsası Kuru Üzüm İşlem Salonunda gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, TMO stoklarında bulunan kuru üzümün satışına ilişkin İzmir Ticaret Borsasını ziyaret etti. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu KESTELLİ’nin katıldığı ve ihracatçı firmaların yoğun ilgi gösterdiği programda 2021 ve 2022 yılı ürünü yaklaşık 12 bin 500 ton kuru üzümün satışı gerçekleştirildi.

Program öncesinde konuşan Genel Müdürümüz GÜLDAL “TMO olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile 5 sezondur kuru üzüm sektöründe de faaliyet göstermeye başladık. Öncelikli amacımız üreticilerimizin kuru üzümden hak ettiği geliri elde etmesi. Biz TMO olarak üreticilerimizin korunmasında ne kadar hassas isek tüccar ve ihracatçılarımızın da aynı hassasiyeti gösterdiğine inanıyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada tüm paydaşlar için piyasayı dengeleyici bir rol üstlenmeye devam edeceğiz.” dedi.

TMO stoklarındaki ürünlerin borsada satışının devam edeceğini belirten GÜLDAL “2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın görevlendirmesi ile 9 numara üzümü 27 liradan satın aldık. Stoklarımızda 2021 ve 2022 yılı ürünü kuru üzüm bulunuyor. İzmir Ticaret Borsamızda başladığımız satışlarımıza ihracatçı firmalarımızın ilgisi bizleri mutlu etti. Bundan sonra da borsada satışlarımız belirlediğimiz plan çerçevesinde devam edecek. İzmir Ticaret Borsası işlem salonlarının hem sektör hem de ülkemiz için çok önemli olduğunun farkındayız ve ihracatçı firmalarımızı borsadaki satışlarımıza bundan sonra da bekliyoruz” dedi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu KESTELLİ ise yaptığı konuşmada TMO’nun kuru üzüm piyasasının önemli bir aktörü olduğuna vurgu yaparak “Toprak Mahsulleri Ofisimiz kuru üzüm piyasalarında önemli bir rol üstleniyor. Stoklarında bulunan ürünlerin satışını Borsamızda yapmaları sektörümüz açısından çok önemli. Bu kararı alan başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ’ye, Toprak Mahsulleri Ofisimizin Değerli Genel Müdürü Sayın Ahmet GÜLDAL’a ve tüm TMO yetkililerine Borsamız adına teşekkür ediyoruz. Bundan sonrada işbirliğimizin artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Genel Müdürümüz GÜLDAL İzmir Ticaret Borsasındaki satış işleminin ardından İzmir’deki temaslarına devam etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet HOTAR’ı ve İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER’i ziyaret eden GÜLDAL, görüşmelerinde TMO’nun bölgedeki faaliyetlerine ilişkin istişarelerde bulundu.