KAZAKİSTAN TARIM HEYETİNDEN TMO’YA ZİYARET

22-12-2022 / Gösterim Sayısı : 2297 / Arşiv

22 Aralık 2022

KAZAKİSTAN TARIM HEYETİNDEN TMO’YA ZİYARET

Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Sayın Abilkhaiyr TAMABEK başkanlığındaki heyet, Kurumumuzu ziyaret ederek Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL başkanlığındaki TMO Heyeti ile bir araya geldi

Tarım ve Orman Bakanlığımız yetkililerinde hazır bulunduğu görüşmelerde Kazak heyetine Kurumumuz faaliyetleriyle bilgilendirme sunumu yapıldı. Sonrasında yapılan görüşmelerde Kurumumuz faaliyet alanı kapsamındaki tarımsal konular gündeme geldi.

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Müdürümüz GÜLDAL, Kazakistan ile her alanda olduğu gibi tarımsal konularda da ilişkilerin ileri noktalara taşınmasının iki ülkeye katma değer sağlayacağını belirtti. GÜLDAL, “Kazakistan ve Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. TMO olarak piyasa regülasyonu görevinde kullandığımız enstrümanlar ve geliştirdiğimiz politikalar konusunda dost ve kardeş ülkemiz Kazakistan tarımına katkı sağlamak amacıyla her zaman işbirliğine açığız. Kazakistan önemli hububat üreticisi ülkelerin başında geliyor. Hububat ticaretinde alternatif güzergâhlardan biri olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının işlerliği günümüzde daha da önemli hale geldi. Biz TMO olarak kendi alanımızla ilgili düşüncelerimizi Sayın Bakan ile paylaştık.” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda, Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Sayın TAMABEK, Genel Müdürümüz GÜLDAL’a misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kazakistan heyetinde, Tarım Bakan Yardımcısı Sayın TAMABEK’in yanı sıra Büyükelçilik Başkatibi Assan MAZHITOV ile Tercüman Toktar NURYSH da yer aldı.