TMO VE TÜRKSAT ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

12-10-2022 / Gösterim Sayısı : 1126 / Arşiv

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) ile Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş (TÜRKSAT) arasında “TMO faaliyet alanında bulunan ürünlerin ekim alanlarının ölçüm, kontrol ve verim tahmini çalışmalarının uydu görüntüleri aracılığıyla yapılması iş birliği protokolü” imzalandı.

Protokol, TMO adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL tarafından, TÜRKSAT adına ise TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin ERTOK tarafından imzaladı.

Düzenlenen imza töreninde konuşan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, son birkaç yıldır TMO ile TÜRKSAT arasındaki işbirliği sayesinde haşhaş üretimi ile ilgili olumlu sonuçlar alındığını belirtti. İş birliği kapsamının TMO’nun iştigal alanındaki tüm ürünleri kapsayacak şekilde genişletildiğine vurgu yapan GÜLDAL sözlerini şöyle sürdürdü:

“TMO hububat, bakliyat başta olmak üzere tarım piyasalarının Merkez Bankası rolünü yürüten bir Kurumdur. Tarım piyasalarında denge ve istikrarı sağlayan 84 yıllık köklü bir devlet Kurumu olarak yeni gelişen teknolojilerden de istifade ediyoruz. Görev alanımızdaki bütün ürünlerde ekilişi, verimliliği, rekolteyi alacağımız uydu görüntüleri sayesinde hesaplayarak ona göre politika üreteceğiz. Kurumumuzun daha da isabetli kararlar alması ve ülke tarımına katkı sağlaması için bu önemli adımı atıyoruz. Bu anlamda TÜRKSAT Genel Müdürümüz başta olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, iş birliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TÜRKSAT adına protokole imza atan Genel Müdür Hasan Hüseyin ERTOK da son yüzyılda gelişen uzay teknolojilerinin önemine değindi. Uydu teknolojilerinin tüm sektörlerde verimliliği artırdığını vurgulayan ERTOK “Artan nüfusa yeterli miktarda gıda üretme ihtiyacının tarımda sürdürülebilirliği sağlayacak yöntemlerin önemini artırıyor. Girdilerin en aza indirilerek hasatların daha verimli hâle getirilmesi için tarlaların izlenmesi büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

TMO ile ortak çalışmalarının birkaç yıldır devam ettiğini belirten ERTOK “2019 yılında pilot uygulama olarak haşhaş ekimi yapılan sınırlı bir alanda uydu görüntüleri kullanarak %96 başarı sağladık. Bugün Kurumlarımız arasında yıllardır süregelen başarılı iş birliği çalışmasının artırılması amacıyla TMO faaliyet alanına giren diğer tarım ürünlerinin de ölçüm, kontrol ve verim tahmin çalışmalarının uydu görüntüleri aracılığıyla yapılabilmesine karar verdik. Protokolümüz sayesinde ülkemizde tarımsal üretim uydularımız aracılığıyla daha verimli ve sürdürülebilir hâle gelecek. İş birliğini sağlayan TMO Genel Müdürümüze teşekkür ediyor, iş birliğimizin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol iki Genel Müdür tarafından imzalandı. Törene, Genel Müdür Yardımcılarımızın yanı sıra TÜRKSAT’tan da ilgili birim temsilcileri katıldı.