GENEL MÜDÜRÜMÜZ GÜLDAL: ÜRÜNLERE ÇOK DEĞERLİ FİYAT VERİLDİ

26-09-2022 / Gösterim Sayısı : 1881 / Arşiv

Dünyada son yıllarda yaşanan salgın hastalık, kuraklık ve savaş gibi olumsuzluklara dikkat çeken Genel Müdürümüz GÜLDAL, “Bütün travmalara, üreticilerimizin girdi bedellerindeki yükselmelere rağmen 'Karşılığı verilecek. Üreticilerimiz mutlu edilecek.' dediğimiz ürünlere, buğday ve arpa başta olmak üzere tüm hububat grubunda, bakliyatta, mısırda, çeltikte ve özel ürünler dediğimiz, ihracatta çok güçlü olduğumuz fındık, kuru üzüm gibi ürünlerde çok değerli fiyatlar verildi.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, birtakım inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Mersin’e iki günlük kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

İlk olarak Mersin Başmüdürlüğümüzü ziyaret eden GÜLDAL, burada personelimizle bir araya gelerek Mersin ve diğer liman işyerlerimizdeki faaliyetlerimizle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine geçen Genel Müdürümüz, Birlik Başkanı Mehmet AKDOĞAN’la sektör üzerine istişarelerde bulundu. GÜLDAL, burada yaptığı değerlendirmede “Birlik Başkanı ve üyeleriyle geçen sezon yürüttüğümüz Yem Regülasyon çalışmamızın sektördeki olumlu etkilerini konuştuk. Kendileri de bu çalışmanın üreticilere büyük katkı sağladığını belirterek teşekkür ettiler. Biz de çalışmalarımızdaki işbirliği ve bugünkü misafirperverlikleri için kendilerine çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Mersin’deki bakliyat firmalarını ziyaret ederek sektör temsilcileriyle bir araya gelen Genel Müdürümüz, Mersin’in bakliyat ticaretinin merkezi olduğunu ve buradaki sektör faaliyetlerinin başarıyla devam ettiğini aktardı.

Mersin programının devamında GÜLDAL, piyasada uygun fiyattan satışa sunulan ayçiçek yağlarımızın rafine ve paketlenmesinin yapıldığı fabrikaya giderek üretimi yerinde takip etti. Yaptığı incelemeler sonucunda GÜLDAL “Ayçiçek yağımızın üretim aşamalarını bizzat yerinde gördük. Ürünlerin hazırlanma süreciyle ilgili çalışanlardan bilgi aldık. TMO ayçiçek yağı modern teknoloji kullanılarak son derece hijyenik bir ortamda tüketime hazır hâle getiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretinin ikinci gününe yoğun bir programla başlayan Genel Müdürümüz GÜLDAL, TMO Mersin Ek Tesislerinde yeni yapılacak olan depo alanlarında incelemelerde bulundu. Başmüdürümüzden bilgiler alan Genel Müdürümüz buradan Mersin Başmüdürlüğümüz liman ve depolama tesislerinde muhafaza edilen ürünlerimizi inceledi. Kırmızı mercimek tesellüm faaliyetlerimiz ve boşaltma ünitelerimizi inceleyen GÜLDAL, “TMO hasat zamanında üreticimizin yayında yer alıyor. Ancak bizim önemli bir görevimiz daha var,  o da tüketicimizi korumak. Bu tesiste hijyenik koşullarda hazırlanan kırmızı mercimekleri vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Uygun fiyatlı satışlarımız vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılanıyor.” açıklamasında bulundu.

Programına TMO Mersin Liman silosu ziyareti ile devam eden GÜLDAL, modernize ettiğimiz tesislerimizde incelemelerde bulunarak personelimize bir araya geldi.

Buradan Tarsus Ticaret Borsasına geçen Genel Müdürümüz, Borsa Başkanı Murat KAYA’yı ziyaret ederek akreditasyon puanlamasında borsalar arasında 1.olan Tarsus Ticaret Borsasını kutladı. Ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Akşam da Akdeniz Hububat, Bakliyat İhracatçı Birlikleri(AHBİB) tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Programı'na katılan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, burada yaptığı konuşmada TMO faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

Genel Müdürümüz GÜLDAL, dünya genelinde yaşanan olayların gıda arz ve güvenliğinin önemini bir kez daha gösterdiğini aktardı. Tüm olumsuz gelişmelere rağmen TMO'nun görev alanındaki ürünlerde herhangi bir problem yaşanmadığını anlatan GÜLDAL, şöyle devam etti: "Bütün travmalara, üreticilerimizin girdi bedellerindeki yükselmelere rağmen 'Karşılığı verilecek. Üreticilerimiz mutlu edilecek.' dediğimiz ürünlere, buğday ve arpa başta olmak üzere tüm hububat grubunda, bakliyatta, mısırda, çeltikte ve 'özel ürünler dediğimiz, ihracatta çok güçlü olduğumuz fındık, kuru üzüm gibi ürünlerde çok değerli fiyatlar verildi. Biz, bu fiyatlarla alım politikalarımızla 2022 yılı tarımsal üretimde, Türkiye'nin kendisine yetecek ve regülasyon görevini yerine getirecek stoklarımızı oluşturduk. Ekmeklik buğdayda, -özellikle altını çizmek istiyorum- makarnalık buğdayda çok ciddi bir stok imkânımız var."

GÜLDAL, TMO’nun Mersin'de önemli bir yatırıma imza attığını duyurarak, şöyle konuştu: "Limanda önemli yatırımımız var. Yeni bir depo faaliyetine, yatırımına başladık. Nasip olursa, 8 üniteden oluşan 30 bin tonluk yatay deponun ihalesi bitmiştir. Bugün de yer teslimi yapıldı. Ben de şahit oldum. İnşallah çok kısa sürede bu depoda, iklimlendirme imkânı olan modern yapıda bir tesisi Mersin'e kazandırmış olacağız. Hem kendi işimize hem sektörün hizmetine hem de ülkemizin ihtiyacına cevap vermiş olacaktır." dedi.  Genel Müdürümüzün programı geç saatlerde son buldu.