KABUKLU FINDIK VE ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM ALIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

13-09-2022 / Gösterim Sayısı : 4180 / Arşiv

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu fiyatlar doğrultusunda kabuklu fındık ve çekirdeksiz kuru üzüm alımlarına başlayan TMO, üreticilerimiz lehine piyasa oluşmasını amaçlamaktadır.

Kabuklu fındıkta; 22 Ağustos’ta başlayan alımlarımız bugünkü tarih itibariyle 43 noktada devam etmekte olup üreticilerimiz alım başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 120 bin ton ürün için randevu oluşturmuşlardır.

Çekirdeksiz kuru üzümde ise 7 Eylül’de başlayan alımlarımız bugünkü tarih itibariyle 9 noktada devam etmektedir. Alım başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 80 bin ton ürün için randevu oluşturulmuştur.

Üreticilerimizden TMO’ya yoğun bir teveccüh olup randevuların artışına göre gerektiğinde ilave alım noktaları ve ekipler açılmaktadır.

Piyasada, TMO fiyatlarının altında verilen fiyatlara üreticilerimizin itibar etmemeleri ve randevularını alarak TMO alım kriterlerine uygun şekilde hazırladıkları ürünleri, randevu aldıkları günde TMO’ya getirmeleri, piyasanın sağlıklı oluşması açısından önem arz etmektedir.

Alımlarımızın yoğunlaşarak devam etmesi beklenmekle birlikte, son dönemde bazı sanayicilerin  piyasanın tamamen TMO üzerinden dönmesi yönünde söylemleri gündeme gelmektedir.

Sermayesinin tamamı kamuya ait olan TMO, piyasadaki bütün ürünü almaya yönelik imkan ve hazırlığa haizdir. Ancak almış olduğu ürünleri önceki dönemlerde de yaptığı üzere Ülkemiz ve Kurum menfaatleri doğrultusunda maliyet kalemlerinin tamamı ile iç ve dış piyasalar da dikkate alınmak suretiyle belirlenecek fiyatlarla, alımlar tamamlandıktan sonra ve ihtiyaç olması halinde satışa sunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                                                                                                    TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ