KURUMUMUZ FINDIK ALIMLARINA BAŞLADI

23-08-2022 / Gösterim Sayısı : 5582 / Arşiv

Kurumumuz 22 Ağustos tarihi itibarıyla fındık alımına başladı. İlk fındık alımını Samsun’da yapan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL “Karadeniz’de fındık üreten illerimizde her yıl 50’nin üzerinde alım noktası açıyoruz. Bu sene de 50 farklı noktada 70’ten fazla ekiple fındık alım işlemine devam edeceğiz.” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Kabuklu Fındık Alım Dönemi Açılışı Samsun’da başladı. Alınan ilk fındığın randımanı 54, fiyatı ise 56,15 TL/kg oldu.

Kabuklu Fındık Alım Dönemi Açılışı Çarşamba Şeker Fabrikasında yapıldı. Açılışta konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL “TMO bugün itibarıyla fındık alımına başladı. Samsun-Çarşamba’da şeker fabrikaları deposunda ilk defa bu yılın fındık alımını gerçekleştirdik. Karadeniz’de fındık üreten illerimizde her yıl 50’nin üzerinde alım noktası açıyoruz. Bu sene de 50 farklı noktada 70’ten fazla ekiple fındık alım işlemine devam edeceğiz. Hasat yeni başladı. Kurutma işleminin ardından önümüzdeki haftalarda bu alımlar daha da yükselecek.” dedi.

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü randevu sistemi ile fındık alımına devam edileceğini belirten Genel Müdürümüz GÜLDAL “Alım kriterlerimizi ilan ettik. Rutubet oranını yüzde 6’dan üretici mağdur olmasın diye bu yıl yüzde 6,5’a kadar yükselttik. Borsa kesintisini TMO olarak biz ödüyoruz. Bu yeni çalışmalarla üreticilerle sağlıklı bir satış dönemi gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. Personel görevlendirmelerimiz tamam. TMO şu anda birçok bölgede mahsul alımına devam ediyor. Karadeniz’de fındık alımı başladı. Ege’de kuru üzüm alımları yapılacak. Haşhaş kapsülü aldığımız yerler var. Mısır alacağımız bölgeler var. Bu sene ürün bereketli, mahsul çok. Üreticilerin ürünlerini hakkıyla ve rahatlıkla pazarlayabilmeleri için TMO her noktada hizmet veriyor. Kurum olarak her bölgeye yetişmek için bayram tatili yapmayan arkadaşlarım şu anda da cumartesi günleri tatil yapmayıp haftanın 6 günü fındık alımına devam edecekler” şeklinde konuştu.

Kurumumuza fındık teslim etmek isteyen üreticilerimizin dikkat etmesi gereken noktalara da değinen GÜLDAL “Randevu sistemi ile alım gerçekleştiriyoruz. Üreticilerin TMO’ya mahsul getirmeden önce mutlaka randevu almaları gerekiyor. Randevu sistemi hem onlar hem de bizim için önemli. Çünkü üreticilerin fındıkları getirdiği gün teslim etmeleri önemli. Bizim de yaptığımız planlamanın uygun bir şekilde devam etmesi için randevuya sadakatin çok önemli olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’de üretilen fındığın büyük bir kısmının Samsun’da üretildiğinin altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI da “Samsun için önemli ve mutlu bir gün. TMO, fındık alımını Samsun’da başlattı. TMO’nun hem arz talep dengesini belirlemesi hem fiyatı öldürmemesi hem de çiftçinin malının değerlenmesi anlamında yapılan çalışmalar takdire değer. Samsun fındık üretiminde çok önemli. Bereketli topraklar üzerindeyiz. Fındık üretimi de Türkiye’deki üretimin yüzde 17’sini oluşturuyor. İnşallah bu rakam büyüyerek devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Çarşambalı fındık üreticisi Yusuf ÖZKAN’ın getirdiği 870 kilo fındığın randıman analizi yapıldı. Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, 54 randıman gelen fındığa 56,15 TL/kg fiyat vererek Kurumumuz adına satın aldı. Fiyattan duyduğu memnuniyeti dile getiren Üreticimiz ÖZKAN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyattan memnun olduğunu söyledi.

Üretici Yusuf ÖZKAN şunları kaydetti:  “Fındığım 54 küsür randıman geldi. Randıman kuruluk oranı da çok iyi çıktı. Havalar da çok iyi gitmişti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a fiyattan dolayı teşekkür ediyoruz. Şu anda fındığımdan alacağım net rakam 56 TL 15 kuruş oldu. Hakkımızı aldık. Yeni sezonda TMO’ya ilk kez fındık teslim eden kişiyim. Fındığımız da bizi mahcup etmedi. Verilen fiyat da ürüne iyi baktığım için yüksek çıktı. Randıman yüksek olunca fiyat da yüksek oluyor. Şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

TMO 2022 Yılı Kabuklu Fındık Alım Dönemi Açılışına Samsun Valisi Sayın Zülkif DAĞLI, AK Parti Samsun Milletvekili Sayın Fuat KÖKTAŞ, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın İbrahim SAĞLAM, Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Salih Zeki MÜRZİOĞLU, Samsun Ziraat Odası Başkanı Sayın Hasan TÜTÜNCÜ, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Arslan SOYDAN, Çarşamba Kaymakamı Sayın Şükrü YILDIRIM, Çarşamba Belediye Başkanı Sayın Halit DOĞAN, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Sayın Muammer AYDEMİR, Çarsamba Ticaret Odası Başkanı Sayın Ahmet YILMAZ ile protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.