BAKAN YARDIMCIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ KONYA’DA TEMASLARDA BULUNDU

22-07-2022 / Gösterim Sayısı : 2103 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız İbrahim YUMAKLI ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL Konya’ya inceleme ve değerlendirme ziyaretinde bulundu.

Yoğun bir program ile Konya’ya gelen Bakan Yardımcımız YUMAKLI ve Genel Müdürümüz GÜLDAL güne Konya Ticaret Borsası ziyareti ile başladı.

Borsanın Elektronik Satış Salonu'ndaki Gong Töreni'nde konuşan  YUMAKLI, "Hep söylüyoruz, Türkiye'nin üretimi kendi ihtiyaçlarına yetecek kadardır ama bunun burada vücut bulması gurur verici. Tarladan tüketicinin sofrasına kadar her aşamasında emeğini, alın terini döken her kesimden kardeşim, arkadaşım ve büyüğüm için tebriklerimi sunuyorum.” dedi.

Hasadın bol ve bereketli olmasını dileyen YUMAKLI, duanın ardından satış salonundaki gongu çaldı. Gong töreninin ardından YUMAKLI ve GÜLDAL çiftçilerle sohbet etti.

Programa, AK Parti Konya Milletvekili Halil ETYEMEZ, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan ANGI, KTB Başkanı Hüseyin ÇEVİK, Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan TAŞPINAR ile bazı sektör temsilcileri katıldı.

Bakan Yardımcımız YUMAKLI, Genel Müdürümüz GÜLDAL ve beraberindeki heyet törenden sonra Konya Başmüdürlüğümüzü ziyaret ederek burada bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Yardımcımız toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizdeki ve dünyadaki tarımsal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında ülkemiz çiftçisinin büyük bir fedakârlık göstererek pandemide bile üretime devam ettiğini vurgulayan YUMAKLI, Genel Müdürümüzün bayramda yaptığı Trakya ziyaretini hatırlatarak “Bakanımız başta olmak üzere bizler de yerimizde durmuyoruz. TMO başta olmak üzere tüm yetkili arkadaşlarımızla bayram seyran dinlemeden çalışıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’deki üretimin ihtiyacı karşılamada yeterli olduğunu belirten YUMAKLI, bu üretimin sürdürülebilir olması gerektiğinin altını çizdi. Gelecek nesillerin üretimden kopmaması için çalışmaların devam ettiğini kaydeden YUMAKLI, gerekli desteklerin de üreticilerimize verilmeye devam edeceğini belirtti. Üretici ve tüketici memnuniyeti için çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyleyen YUMAKLI “Sektörün bütün dinamiklerini bir araya getirerek fikir alışverişi yapıyoruz. Aldığımız kararlarda tüm sektörle istişareler yapıyoruz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL da toplantıda Kurumumuz faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı.

Konya’da ve diğer illerimizde hasadın yoğunlaştığına dikkat çeken Genel Müdürümüz “Hasat döneminin en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz. Üreticilerimizin büyük ölçüde TMO’yu tercih ederek ürünlerini sattığını görerek memnun oluyoruz. 500’e yakın alım noktamız şu anda açık ve üreticilerimize hizmet vermeye devam ediyor. Borsalarda da bizi tercih eden üreticilerimizin ürünlerini de teslim alıyoruz.” diye konuştu.

2022 yılının hububat açısından var yılı olduğunu müjdeleyen GÜLDAL “2-3 haftalık gecikmeyle hasat başladı ancak geç gelen yağışlar verimi, kaliteyi olumlu etkiledi. Hem Konya için hem de tüm ülkemiz için bereketli bir hasat sezonu diliyorum.‘’ ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan TAŞPINAR buğdayda bu yılki 20 milyon tonluk rekolte tahminlerinin yüzde 70’inin tamamlandığını bildirdi. Bu yılki rekoltenin iç tüketim ihtiyacımızı karşılamaya yeteceğini belirten TAŞPINAR “Toprak Mahsulleri Ofisimiz de stoklarını üreticilerimizin ürünlerinden oluşturuyor. Çiftçimiz TMO’nun açıkladığı fiyattan memnundu. Fiyatın revize edilmesinden sonra da çiftçilerimiz daha çok memnun oldu ve büyük çoğunluğu TMO’yu tercih etti. TMO’nun regülasyon görevini en iyi şekilde yerine getireceğini biliyoruz. TMO hem pandemi döneminde hem savaş krizi döneminde son derece yerli yerinde kararlar aldı. Bakanlığımıza ve Ofisimize sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman SOYLU da toplantıda yaptığı değerlendirmede bereketli bir sezon yaşadığımızı belirtti. Konya’da hasadın tam ortasında olunduğunu söyleyen SOYLU “Bu yıl kalite ve verim gayet iyi. Teslimlerde ürünlerin yüzde 90’ı Ofise gidiyor. Fiyatlar piyasayı çok rahatlattı. Önümüzdeki ekim döneminde de hububat üretimine olumlu yansıyacaktır.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif KARABULUT ise TMO’nun üreticilere verdiği arpa desteğinin öneminden bahsetti. KARABULUT “Özellikle kış aylarında üreticilerimiz bu destekten yararlanmasaydı et fiyatı artışının önüne geçilemezdi. Ofisimiz besiciye arpa tahsisine devam edecek. Yoğun emeklerinden ötürü Ofisimiz Genel Müdürü başta olmak üzere tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konya Başmüdürlüğümüzdeki toplantıya Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN, Konya Milletvekili Halil ETYEMEZ, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin ÇEVİK, Torku Başkanı Ramazan ERKOYUNCU, Prof. Dr. Bayram SADE, Yum-Bir Başkanı İsmail SARAÇOĞLU, Konya DSYB Başkanı Edip YILDIZ, Karapınar Süt Birlik Başkanı Mehmet TARTAN, Konya Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Burak KIRIKGÖZ, Konya DSİ Bölge Müdürü Mehmet EKİNCİ, Konya İl Tarım Müdürü Ali ERGİN, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat KAVUNEKER, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Lokman ÖZTURHAN, Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Salih KOYUNCU ve Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Barış ÖZGÜN katıldı.

Toplantı sonrasında Aslidaş Lisanslı Depoculuğa hareket eden Bakan Yardımcımız YUMAKLI, Genel Müdürümüz GÜLDAL ve beraberindeki heyet burada inceleme ve değerlendirmelerde bulundu. Alımları, TMO’nun buradaki faaliyetlerini yerinde gören YUMAKLI, “Burada görev yapan arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

Bakan Yardımcımız YUMAKLI ve Genel Müdürümüz GÜLDAL daha sonra buğday tarlasında hasat yaptı. Genel Müdürümüz burada yaptığı değerlendirmede “Konya Çumra'da Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim YUMAKLI ile buğday hasadı yaptık. Verim ve kalitenin yüksek olduğu bir hasat sezonu geçiriyoruz. Çiftçilerimize bereket ve bol kazançlar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcımız YUMAKLI ve Genel Müdürümüz GÜLDAL’ın Konya programı geç vakitlerde son buldu.