TMO YÖNETİMİ HUBUBAT HASAT BÖLGESİNDE

16-06-2022 / Gösterim Sayısı : 1580 / Arşiv

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hububat alım fiyatlarının açıklanmasının hemen ardından Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL başta olmak üzere yöneticilerimiz hasadın başladığı ve başlamak üzere olduğu bölgelere bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Aksaray, Adana ve Hatay’da incelemelerde bulunan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, başta üreticilerimiz olmak üzere üretici temsilcileri ve sektör paydaşlarımız ile bir araya geldi. Genel Müdürümüz GÜLDAL’a Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanımız Gökhan GÜRBÜZ, Ticaret Dairesi Başkanımız Çağatay MARAŞ ve İnsan Kaynakları Dairesi Başkanımız Fatih KAYA eşlik etti.  

Alım sürecini sahadan yöneten Genel Müdürümüz, hasat bölgelerinde incelemelerde bulundu, notlar aldı. Buralarda görevli personelimiz ile bir araya da gelen Genel Müdürümüz, mevcut duruma ilişkin bilgiler alarak yapılması gerekenlere ilişkin talimatlarını personelimize iletti.

Programına Hatay ile başlayan ve buradaki temasları sonrasında Adana’ya geçen Genel Müdürümüz,  Adana Ticaret Borsasındaki toplantıya katıldı. Borsa Başkanı Şahin BİLGİÇ, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk TEZCAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Genel Müdürümüz GÜLDAL; devletin her zaman üretici, sanayici ve tüketiciyi desteklediğine vurgu yaptı. GÜLDAL “Buğday hasadını tamamlayan ve ürünlerini TMO’ya satan üreticilerimiz, 10 gün içinde ürün bedellerini alacaklar. Bakanlığımızın verdiği hububat alım primi ise yeni ekim dönemi öncesi yine bu sene içinde üreticilerimizin hesabına yatırılacak. Biz buğdaya pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Üreticilerimizin alın terini yerde bırakmadık, bırakmayacağız. TMO olarak tüm hazırlıklarımız tam. Üreticilerimiz ürünlerini istedikleri zamana randevu alarak bize teslim edebilirler.” dedi.

Toplantıda TMO faaliyetleri hakkında bilgiler de veren GÜLDAL,  “Bölgeyi dolaşarak gözlem yapıyoruz. Gözlemlerimizi derleyip topluyoruz. Biz sektörün görüşlerine önem veren bir kurumuz. TMO olarak aldığımız kararlarda gözlemlerimiz başta olmak üzere yaptığımız teknik çalışmalar ve siz değerli sektör paydaşların görüşleri etkili oluyor. Ülkemiz ve milletimiz için çalışan TMO, süreci bu şekilde yönetiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Daha sonra sektör temsilcilerinin konuşmalarını dinleyen Genel Müdürümüz notlar alarak sorulara yanıtlar verdi.

Programının devamında Çukurova Un Sanayicileri Derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen başka bir toplantıya da katılan Genel Müdürümüz, burada da üretici temsilcileriyle birlikte hem mevcut durumu hem de TMO’nun un regülasyon çalışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TMO’nun uygulamakta olduğu politikalarla ilgili bilgiler aktaran GÜLDAL, daha sonra Adana Çiftçiler Birliğine  bir ziyaret gerçekleştirdi.

Adana temaslarını tamamlayan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, Aksaray’a geçti. Aksaray’da henüz hasadın başlamadığına dikkat çeken GÜLDAL “Burada hasat öncesi hazırlıklarımızı gözden geçirdik. Ekiplerimizi yerinde denetledik. Mesai arkadaşlarımızla bir araya geldik ve mevcut durumu değerlendirdik.” dedi.

Aksaray’daki ziyaretinin ardından Şereflikoçhisar’a geçen Genel Müdürümüz GÜLDAL, burada hububat tarlalarına bizzat inerek fenolojik incelemelerde bulundu. Alım ve Muhafaza ile Ticaret Dairesi Başkanlarımızla konuya ilişkin değerlendirmeler yapan GÜLDAL “Tarlada yaptığımız gözlemde kardeşlenme, bitki ve başak boyu ile dane sayısının oldukça verimli olduğunu gördük. Hasadımızın, çiftçilerimiz ve ülkemiz için bereketli olmasını temenni ediyorum. Ülkemizin her tarafını dolaşarak üreticimiz ve sektör temsilcimizle temas halinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Genel Müdür Yardımcımız Cihan SOYALP de hasadın ilk olarak başladığı Güneydoğu Anadolu Bölgesine kapsamlı bir inceleme, değerlendirme ziyareti yaptı.

Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da üretici ve üretici temsilcileri başta olmak üzere sektör temsilcileriyle bir araya gelen SOYALP; bölgedeki hasat durumu ve hububat piyasasına ilişkin görüş alışverişinde bulunarak notlar aldı.

Mardin’de bir de toplantıya katılan SOYALP; burada üretici, üretici temsilcileri ve sektör paydaşları ile bir araya geldi. Paydaşlara TMO’nun hububat alım politikalarına ilişkin detaylı bilgiler aktaran SOYALP “Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL gözetiminde, Genel Müdürümüzün de iştiraki ile hububat hasat bölgesindeyiz. Hububat üretim sürecine etki eden tüm kesimlerle görüşüyoruz. Onların görüş ve önerilerini dinleyerek notlar alıyoruz. Biz günler öncesinden alımlar için hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Alım noktalarımızı da yerinde görerek arkadaşlarımızla değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bu süreçte herhangi bir aksaklığa meydan vermeden alımlarımızı en iyi şekilde gerçekleştireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Ziyarette bulunduğu illerde personelimiz ile bir araya da gelen SOYALP, devam eden iş ve işlemlerle ilgili bilgiler alarak personelimize başarı dileklerinde bulundu.