TMO MERKEZ LABORATUVARINDA HUBUBAT AR-GE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

14-04-2022 / Gösterim Sayısı : 2566 / Arşiv

Hububat alımlarında yapılan analizlerde insan faktörünün minimuma indirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında fiziksel analiz unsurlarının yapay zeka ve yapay sinir ağı teknolojisiyle hızlı ölçüm yapan cihaz yardımıyla tespitine yönelik İsveç merkezli CGRAİN firması tarafından geliştirilen cihazın ülkemize adaptasyonu için 2021 yılı Haziran ayında TMO Merkez Laboratuvarında başlayan AR-GE çalışması devam ediyor.

İsveç Merkezli CGRAIN firması temsilcileri 12 Mart 2022’de Kurumumuzu ziyaret ederek çalışmayla ilgili bir sunum gerçekleştirdiler. TMO Ürün Teknolojisi ve Laboratuvar Şube Müdürlüğünde gerçekleştirilen ve CGRAİN Genel Direktörü Mr. Mikael ASTRAND’ın yapmış olduğu sunuma, Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL ve ilgili personel katılım gösterdi. Firma yetkilileri cihaza yönelik AR-GE çalışmalarının dünyadaki önemli merkezler (ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, Çin) ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de TMO işbirliğiyle devam etmekte olduğunu belirterek çalışmayla ilgili gelinen son durumu cihaz başında uygulamalı olarak aktardılar.

Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL CGRAIN Firması ve Türkiye’deki yetkili distribütörü olan ABP Firması yetkililerine işbirliği için teşekkür ettiğini belirterek, ‘’2021’de hububatta fiziksel analiz unsurlarının tespitine yönelik AR-GE çalışmaları Merkez Laboratuvarımızda takip ediliyor. TMO hububat piyasalarının düzenlenmesinde ve hububat kalitesinin ölçülmesine yönelik çalışmalarda öncü olmuştur. Bu yönde standartların oluşturulmasına yönelik katkılarımız ve çalışmalarımız da devam edecek.’’ dedi.