TMO BÖLGESEL İSTİŞARE TOPLANTISI ŞANLIURFA’DA YAPILDI

04-09-2021 / Gösterim Saysı : 1106 / Arşiv

Toprak Mahsulleri Ofisi Bölgesel İstişare Toplantısı, 3 Eylül 2021 tarihinde Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL başkanlığında ilgili daire başkanları ve teknik ekibimizle organize edilen toplantıya TMO paydaş temsilcileri katıldı.

Toplantı için bölgeye gelen Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, toplantı öncesinde burada bir dizi temasta bulundu. Şanlıurfa Şube Müdürlüğümüzü ziyaret eden GÜLDAL, personelimizden faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı. Daha sonra Bölgesel Kalkınma, Yatırım, İşbirliği Forum ve Fuarı’nın açılışına katıldı.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü de ziyaret eden Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, İl Müdürü Sayın Dr. Murat ÇAKMAKLI ile Bakanlığımız ve İl Müdürlüğünün projeleri hakkında istişarelerde bulundu. Buradan Şanlıurfa Ticaret Borsasına geçen GÜLDAL, Borsa Başkanı Sayın Mehmet KAYA’yı ziyaret etti. Ziyaret, karşılıklı görüş alışverişi şeklinde gerçekleşti.

Daha sonra TMO Bölgesel İstişare Toplantısı'na katılan Genel Müdürümüz, üretici temsilcileri ve bölgenin önde gelen sektör temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yaptı. Katılımcılara TMO politikaları, piyasa faaliyetleri hakkında bilgiler veren Genel Müdürümüz GÜLDAL, 2021 yılının salgın hastalık ve kuraklık nedeniyle zor bir yıl olduğunu belirtti. GÜLDAL: “ Önce salgın hastalık ardından yaşanan kuraklık nedeniyle olağanüstü bir yıl yaşıyoruz. Kuraklık dünyanın bir çok ülkesinde etkili oldu. Türkiye’de de kuraklık var. Ancak çok şükür ki bir kıtlık söz konusu değil. TMO olarak her türlü tedbiri aldık. Bu olağanüstü yılı olağanüstü tedbirlerle yönetmeye çalışıyoruz.” dedi.

Besici ve yetiştiricilere yönelik yapılan çalışmalara TMO’nun bu yıl erken başladığını aktaran GÜLDAL, “ Hem iç hem de dış piyasa koşulları nedeniyle hububat fiyatlarında dalgalanmalar gözlemledik. Yetiştiricilerimizin yem maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle devreye girerek yem de regülasyon çalışması başlattık. Bu yıl Haziran ayı sonu Temmuz ayı başı itibariyle besicilerimize arpa ile başlamak üzere uygun fiyatlı satış yapıyoruz. Piyasaya girmemiz hemen sonuç verdi. 2021 yılı hasat dönemiyle beraber yükselen hububat fiyatları ve buna bağlı olarak da yem fiyatlarının bir miktar gerilediğini Temmuz ayında ve Ağustos ayının ilk yarısında gördük.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdürümüz GÜLDAL, TMO’nun aldığı tedbirlerle yeni hasat dönemine kadar üreticilerin TMO’dan mümkün olduğu kadar yüksek miktarda ve uygun fiyatlarda yem ham maddesi temin etme imkanı bulacaklarını da sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Genel Müdürümüz, katılımcılarla birebir görüşmeler de yaptı.

 


  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •