FINDIK ALIMLARINA BAŞLADIK

02-09-2021 / Gösterim Saysı : 2487 / Arşiv

Kurumumuz, 01 Eylül 2021 tarihi itibarıyla fındık alımına başladı. İlk fındık alımını Sakarya’da yapan Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, “Üreticilerimizin satmak istedikleri tüm fındıkları almaya talibiz. ” dedi.

Fındık alımı için sahaya inen Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, Kurumumuzun fındık alımlarına başlaması dolayısıyla Sakarya ili Erenler ilçesi Pirahmetler Mahallesi'nde düzenlenen Fındık Alım Töreni'ne katıldı.

Sakarya Valisi Sayın Çetin Oktay KALDIRIM, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ali Ulvi ÖZERDEM, Akyazı Ziraat Odası Başkanı Sayın Ali Şener BAYRAKTAR ile çok sayıda ziraat odası başkanı ve üreticinin bulunduğu törende konuşan Genel Müdürümüz GÜLDAL; fındık alımlarının geçen yıllardaki kriterlerle yapıldığını ve çalışmaların tamamen üretici lehine olacak şekilde yürütüleceğini belirterek üreticilere referans fiyatın altında ürün satmama çağrısında bulundu.

Genel Müdürümüz GÜLDAL "Fındık çok değerli bir ürün. Ülkemizin ihracat ve üretiminde lider olduğu, en önemli ürünlerimizden biri. Yaklaşık 2,3 milyar dolara çıkan tarımsal ihracat getirisi olan bir ürünümüz. Değerinin yüksek, kıymetli olması önemli. Bu yıl da Sayın Cumhurbaşkanımız fındık alım fiyatlarını Levant kalite için 26,5 lira, Giresun kalite için 27 lira, sivri kalite için de 25,5 lira olarak açıkladı. Bugün kampanyamızı başlatıyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki kriterlerimizle alımları yapıyoruz. Tamamen üretici lehine olacak şekilde çalışmalarımızı yürüteceğiz. İyi bir sezon geçirmeyi diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fındık alım sürecine ilişkin daha önce yapılan açıklamayı anımsatan GÜLDAL, fındık bedellerinin en geç 21 gün içinde üreticilere ödeneceğini yineledi. İlk iki hafta içinde fındığı TMO'ya teslim eden çiftçilere de ücretlerinin bir haftada ödeneceğini açıklayan GÜLDAL, "Daha sonra fındığını verenler de 7 ile 15 gün içerisinde bedellerini alacaklar. 21 gün, Toprak Mahsulleri Ofisinin tüm ürünleri için planladığı ödeme sürecidir ama fındıkta biz hiç 15 günü geçirmedik. İlk teslimatların bedelleri de bir hafta içerisinde ödenmiş olacaktır." dedi.

Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi nedeniyle Bartın ve Kastamonu'daki çiftçilerimizin mağdur olmaması için alım ekiplerini görevlendirdiklerini belirten Genel Müdürümüz GÜLDAL, "TMO'ya gelecek bütün fındığı almak için depomuz, finansmanımız, personel kapasitemiz ve imkanlarımız hazırdır. Hiçbir üreticimizin TMO'ya geldikten sonra geri dönmesini istemeyiz ama özellikle rutubet konusunda çok hassas olmak lazım. Çünkü yağışlı günlerden geçiyoruz. Bir diğer konu ise Çiftçi Kayıt Sistemi. Üreticilerimizin mutlaka bilgilerini güncelleyip gelmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

GÜLDAL ayrıca çiftçilerin merak ettikleri konuları TMO yetkililerine sormalarını isteyerek "Bizim fiyatlarımız referans fiyattır. Bunun altında hiçbir üreticimiz fındığını satmasın, başkasına teslim etmesin. Üzerinde satarsa bereketini bulsun. Sezonun ülkemize, bölgemize ve üreticimize bereketli olmasını diliyorum." dedi.

Törende konuşan Sakarya Valisi Sayın Çetin Oktay KALDIRIM ise fındığın Sakarya'nın yanı sıra ülkemiz için de önemli bir üretim ve ihracat ürünü olduğunu söyledi. KALDIRIM; Sakarya'da Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 49 bin kişi olduğunu, bunlardan 37 bin 158'inin fındık üreticisi olduğunu aktardı. Fındık ihracatının yüzde 60'ı aşkın kısmının Sakarya'dan yapıldığını kaydeden KALDIRIM, "İlimiz tarımsal açıdan bereketli bir il. Çiftçimiz üründen ve verilen fiyattan memnun. Aynı zamanda ilimize dışarıdan da çok fazla çiftçi geliyor. Üretime katkı veriyorlar, onları misafir ediyoruz. Her açıdan önemli bir ürünün bugün alım kampanyasını başlatmış oluyoruz." diye konuştu.

Akyazı Ziraat Odası Başkanı Sayın Ali Şener BAYRAKTAR da TMO tarafından verilen taban fiyatın bir eşik olduğunun altını çizerek üreticilere randıman konusunda uyarılarda bulundu.

Konuşmaların ardından sezonun ilk fındığı teknik personel tarafından randıman ve nem oranları ölçülerek tartıldı. Üreticimiz Mehmet KARATAŞ'ın alım noktamıza getirdiği 1683 kg fındık, yapılan analiz neticesinde 52 randıman geldi. Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, ürünü 27,85 TL/kg'dan TMO adına satın aldı.

İlk fındığı teslim eden Mehmet KARATAŞ’ın oğlu Necdet KARATAŞ, TMO'nun bu yılki alımlarında ilk fındığı verdiği için heyecanlı olduğunu belirterek fiyatların memnun edici olduğunu dile getirdi.

Tören, alım noktasının gezilmesi ile son buldu.

 


  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •