BAKANIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ FUAR AÇILIŞINA KATILDI

25-06-2021 / Gösterim Saysı : 1431 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, İzmir'de bu yıl 16'ncısı düzenlenen AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılışına katıldı.

Fuarın açılış programında bir konuşma yapan Bakanımız PAKDEMİRLİ, fuarların, sektörün vitrini olduğunun altını çizerek "Özellikle İzmir'de düzenlenen AgroExpo, tarım ve hayvancılık alanında, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 4. büyük fuarıdır" dedi.

Konuşmasında, Türkiye'nin coğrafi konum açısından tarımda büyük bir avantaja sahip olduğunu söyleyen PAKDEMİRLİ "Fındıkta, kirazda, incir ve kayısı üretiminde dünya lideriyiz. Küçükbaş ve büyükbaş varlığında Avrupa'da birinciyiz. Su ürünlerinde yetiştiricilik üretiminde Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. Tarımsal alan bakımından, dünyada on yedinci sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa'da lider, dünyada ilk on içindeyiz.  Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle, 1,9 Trilyon Dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Son 2 yıldır, pandeminin yanında, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de meteorolojik kuraklığı ve küresel ısınmanın etkilerini yoğun bir şekilde hissettiklerini ifade eden PAKDEMİRLİ sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ancak, sulama alanında hizmete aldığımız yatırımlar sayesinde, geçen yıl toplam bitkisel üretimimiz, 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Büyükbaş hayvan varlığımız, 2020 yılında 18,2 Milyon başa yükselerek, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı" dedi.

Dünyada üretilen gıdanın her yıl üçte birinin kayıp veya israf olduğuna vurgu yapan Bakanımız PAKDEMİRLİ "Dünya nüfusunun yüzde 26'sı aşırı beslenme sorunu yaşarken, nüfusun yüzde 26,4'ü beslenme eksikliği çekiyor. 2050 yılında Dünya nüfusu 10 milyara, Türkiye nüfusu 105 milyona ulaşacak. Bu nüfusu beslemek için gıdamızı bugünkünden yüzde 60 daha fazla artırmak ve bu artış için de, yüzde 15 daha fazla su kullanmak zorundayız" diye konuştu.

Açılış sonrası Bakanımız ve Genel Müdürümüz fuar alanını gezerek yetkililerden bilgiler aldı. Genel Müdürümüz GÜLDAL, sektör paydaşlarımızın yöneticileri ile bir araya gelme imkânı da bularak gündeme ilişkin konularda görüş alışverişinde bulundu.  


  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •