CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN, TMO CİRİT TAKIMI GÖSTERİSİNİ İZLEDİ

12-01-2021 / Gösterim Saysı : 972 / Arşiv

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Ankara Geleneksel Sporlar Gençlik ve Spor Kulübü Tesisleri’nin açılış törenine katılarak, burada TMO Spor Kulübü Cirit Takımının gösteri maçını izledi.

 

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ  ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL’ın da hazır bulunduğu törende konuşan Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, geleneksel sporlara gönül veren Ankara'daki vatandaşlara hizmet edecek tesisin hayırlı olmasını diledi.

 

Tesisin, özellikle binicilik, okçuluk ve ata yadigârı güreş gibi sporları öğrenmek, bu alanlarda kendilerini geliştirmek, hatta hoşça vakit geçirmek isteyen herkes için yeni bir nefes alanı olacağına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, bünyesindeki ahırı, açık ve kapalı menajleri, gezi alanları, tribünü, açık ve kapalı ok atış sahaları, güreş alanları, satış ve tamir atölyeleri, konferans salonu, kafeteryası ve diğer tüm birimleriyle tesisin Ankara'ya kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

 

At, ok ve güreşin bu üç spor dalının dahi, binlerce yıllık Türk tarihini tek başlarına anlatmaya yetecek zenginliğe sahip olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanımız, atın Türk kültüründeki yerini göstermesi bakımından Dede Korkut Destanı'ndan, zindana atılan Bamsı Beyrek'in, kendisini 16 yıl boyunca bekleyen atına “At demezem sana, kardaş direm, kardaşımdan ileri” diye seslendiğini örneğini aktardı.

 

Divanü Lugati't-Türk'te de atla ilgili tam 180 tabir yer aldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, Dadaloğlu'nun Aydost Bozlağındaki “Kalktı göç eyledi avşar elleri, ağır ağır giden eller bizimdir. Arap atlar yakın eder ırağı, yüce dağdan aşan yollar bizimdir” dizelerini paylaştı.

Cumhurbaşkanımız, ata sporlarını ihya etmek için çalışırken, aynı zamanda dile getirdiği değerleri de yeni nesillere aktarmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

Tüm vatandaşları, özellikle çocukları ve gençleri bu güzel tesisten faydalanmaya davet eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, tesisin hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri kutladı.

 

Tören sonunda gösteri maçı yapan TMO Spor Kulübü Cirit Takımını izleyen Cumhurbaşkanımız, atlar ve cirit takımı hakkında bilgiler aldı. Sporcularımıza başarı dileklerinde bulundu.

 


  •  

 


  •  

 


  •  

 


  •  

 


  •