TMO Hububat Satışları Devam Ediyor

07-12-2020 / Gösterim Sayısı : 28858

Besici Ve Yetiştiricilerimiz Banka Kartı İle Vadeli Arpa Alabilecekler

TMO, hububat piyasalarını yakından takip ederek piyasalarda istikrarı korumak, üretici, sanayici ve tüketici arasındaki tedarik zincirinin sorunsuz işlemesi amacıyla piyasaya ürün arz etmektedir.

Bu doğrultuda, Ekim ayında başlayan satışlarımız Aralık ayı itibariyle devam etmektedir.

Aralık ayında;

- 560 bin ton buğday

-166 bin ton arpa,

-152 bin ton mısır,

- 5 bin ton nohut satışa açılmıştır.


Buğday, arpa ve mısır satışlarımız kullanıcılarına yönelik olarak yapılacaktır.

Besici ve yetiştiricilere yönelik olarak yapılan arpa satışlarımızda peşin veya üç ay vadeli vade farksız satış uygulamamıza devam edilecek olup ayrıca ödemeler; Ziraat Bankası’nın “Bankkart Başak”, Vakıflar Bankası’nın “Tarım Kart” ve Halk Bankasının tüm bireysel ve ticari banka kartlarıyla vade farksız 3 ay vade ile yapılabilecektir.

Bilindiği üzere Kasım ayından itibaren buğday satışlarımızda yeni bir uygulamaya geçilerek sanayicilerimize temin ettiğimiz buğdayın karşılığı un miktarının makul fiyattan piyasaya sunulması taahhüt altına alınmıştır.

Aralık ayında da bu uygulamaya devam edilecek bu kapsamda:

          • Piyasaya makul fiyatlarla un vereceğini taahhüt eden firmalara, verdikleri fiyat taahhütleri dikkate alınarak tahsis yapılacak,

           • Firmalar fiyat taahhütlerini teyit eden faturalarını TMO Elektronik Satış Platformu sistemi üzerinden ibraz edecek,

           • İbraz edilen faturalar ayrıca ilgili kurumlar nezdinde teyit edilecektir.

Kasım ayı satışlarımızda 130 TL/çuval fiyat altında ekmeklik buğday un fiyatını taahhüt eden firmalara taleplerinin %50’si kadar tahsisat yapılmıştır.

Kasım ayında taahhüt veren firmaların taahhütleri Aralık ayında da geçerli olacaktır. Bu ay ilk kez taahhüt verecek olan firmalar, fiyat taahhütlerini başvuru süresi içerisinde (05-11 Aralık 2020) TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapacaktır.

Firmaların verdikleri taahhütlerin miktarı, TMO’dan almış oldukları toplam buğday miktarına karşılık gelen un miktarıyla sınırlı olacaktır. Kasım ayı taahhütlerini yeterli fatura ibraz ederek tamamlayan firmalar Aralık ayında ürün tahsisleri için fiyat taahhütlerini Şube Müdürlüklerimize dilekçe vermek suretiyle değiştirebilirler.

TMO’nun bu uygulaması kapsamında Kasım ayında yaklaşık 150 TL/çuval seviyelerine kadar yükselen ekmeklik buğday unu fiyatları % 10-15 düşerek 130-135 TL/çuval seviyelerine kadar gerilemiştir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.