Yağışlar buğdaya yaradı

Bu yılın bahar yağışlarının iyi olması ve hava şartlarının elverişli gitmesi, Güney Marmara'da buğday üretimine olumlu yansıdı.

Yağışlar buğdaya yaradı

    Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova bölgesinde bu yıl hasat döneminde yaklaşık 1 milyon 200 bin tonluk buğday üretimi bekleniyor. Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova'nın bağlı olduğu TMO Bandırma Şubesi'nden alınan bilgiye göre, bu yılın bahar yağışlarının iyi olması ve hava şartlarının elverişli gitmesi, Güney Marmara'da buğday üretimine olumlu yansıdı.

    Hasada sayılı günler kala bölgede yaklaşık 1 milyon 200 bin ton buğday üretimi hedeflenirken, TMO Bandırma Şubesi, 400 bin tona yakın alanda ekilen ürünün hasadı ve depolara getirilmesi konusunda çiftçilerin mağdur olmaması için hazırlıklarını sürdürüyor. Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, üretim rakamları ve kalitesiyle Bandırma'nın, ''Güney Marmara'nın hububat ambarı'' olarak nitelendirildiğini belirterek, hasadın haziran ayı sonu itibarıyla başlayacağını söyledi. Hava şartlarının hububat üretimi açısından iyi gittiğini ve Bandırma'da rekolte kadar kalitenin de yüksek olacağını dile getiren Sezgin, şunları kaydetti: ''Bu yıl buğday üretimimiz, geçen yıla göre yüzde 25 artışla 250 bin olarak gerçekleşecek. Güney Marmara'nın 1 milyon 200 bin tonluk üretiminin 250 bin tonunu sadece biz karşılayacağız. Geçen yıla oranla daha az alanda ekim yapılmasına rağmen rekoltede bu kadar artış yakalayacağız. Dönüm başına verim bu yıl 350-400 kilo arasından 500 kilogram seviyesine çıktı. Nazar değmesin, bu yıl her şey çok iyi gidiyor. Umarız, dolu gibi bir doğal afet yaşamayız ve çiftçimiz ürününü hasat edip, maliyetini çıkarır, para kazanır.''

Sezgin, borsa olarak depolama kapasitesini artırdıklarını bu anlamda çiftçilerin sıkıntı yaşamayacağını belirterek, önümüzdeki hasat döneminde lisanslı depoculuğun da başlayacağını anlattı. Borsalarındaki işlem hacminin giderek büyüdüğünü vurgulayan Sezgin, ''İşlem gören ürünler arasında ilk sırayı beyaz et alırken, bu ürünü buğday, yumurta, yağlı tohumlar ve küspe izliyor. Bandırma, tarımda giderek daha etkin rol alıyor. Çevre ilçelerin ürünleri bile bizde işlem görüyor. Bu bizim için çok önemli'' dedi. Sezgin, Bandırma'nın kaliteli buğdayının her zaman yüksek fiyattan alıcı bulduğunu özellikle un firmalarından ürünlerine büyük talep geldiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : Dünya Gazetesi

Bandırma Ana Sayfası