?Ekmek İsrafı ve Önlenmesi? temalı resim yarışması sergi açılışı ve ödül töreni yapıldı.

Resim Yarışması Ödül Töreni 29.05.2013

 

28 Mayıs 2013 tarihinde, Ankara Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen sergi açılışı ve ödül töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER'in açılış konuşmalarıyla başladı.

Buğdayın anavatanı Anadolu topraklarıdır.

Bakan Eker; ekmeğin, beslenmenin ve bütün nimetlerin sembolü olduğunu belirterek, "Ekmek bizim kültürümüzün en aziz varlıklarından biridir. Bizim için nimettir, azizdir, başımızın üstündedir" diye konuştu.

Ekmeğin hammaddesi olan buğdayın da Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Eker, buğdayın anavatanının Anadolu toprakları olduğunu söyledi. Eker, Anadolu'da 27 çeşit buğdayın yabani akrabası bulunduğunu ifade ederek, "Bir anlamda ekmeğin de anavatanıyız" dedi.

Bu yıl herhangi bir aksilik olmazsa 22 milyon ton buğday üretimi beklediklerini belirten Eker, Türkiye'nin dünyada buğday üretiminde ilk 10 ülke arasında yer aldığını hatırlattı. Bakan Eker, buğday unu ihracatında ise Türkiye'nin genellikle ilk sırada bulunduğunu kaydetti.

2013 yılını ?Ekmek İsrafını Önleme Yılı? ilan ettik

Dünyada 7 milyar insanın yaklaşık 1 milyarının açlıkla mücadele ettiğini ve her yıl 5 milyon çocuğun açlıktan öldüğünü dile getiren Eker, bunun buğday ve ekmek yokluğundan değil, adaletsizlikten, sevgisizlikten, merhametsizlikten kaynaklandığını kaydetti. Buna karşılık her yıl 1 milyar 300 milyon ton gıdanın israf edildiğini anımsatan Eker, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'de her gün milyonlarca ekmeği israf ediyoruz. Her gün 6 milyon ekmek, yılda ise 2 milyar 100 milyon ekmek çöpe atılıyor. Ekmeğin bu kadar kutsal kabul edildiği bir ülkede, buna seyirci kalmak olmaz. Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) kuruluş yıldönümü münasebetiyle 2013 yılını ?Ekmek İsrafını Önleme Yılı? ilan ettik. Sayın Başbakanımızın teşrifiyle bir kampanya başlattık. Amaç; israfa dikkat çekmekti. 2 milyar 100 milyon ekmeğin değeri 1,5 milyar lira. Biz bunları çöpe atmasak kaç yüz tane okul ve hastane, kaç kilometre duble yol yapılır? Buna dikkat çekmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptık, yarışmalar düzenledik. Amaç toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve geleneğimizde olmayan israfı önlemek."

Ödül töreni heyecanlı geçti

Sayın Bakanın konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Yarışmada, resim ve kompozisyon dallarında ilk, orta ve lise kategorilerinde Türkiye birincisi olan 6 öğrenciye ödülleri takdim edildi.

Kompozisyon dalında ilkokul kategorisi birincisi TED Karabük Koleji İlkokulu 2/A sınıfı öğrencisi Ezel ALPAY ile resim dalında ilkokul kategorisi birincisi Ankara Ayaş Gazi İlkokulu 4/A sınıfı öğrencisi Melisa ÇAĞLAR'ın ödülleri, Sayın Bakanımız Mehmet Mehdi EKER tarafından,

Kompozisyon dalında ortaokul kategorisi birincisi Aksaray 23 Nisan Ortaokulu 8/B sınıfı öğrencisi Fatma Sümeyye GÜÇLÜ'nün ödülü, Bakan Yardımcımız Sayın Kutbettin ARZU tarafından,

Resim dalında ortaokul kategorisi birincisi Samsun Belediye Ortaokulu 7/F sınıfı öğrencisi Merve AK'ın ödülü, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM tarafından,

Kompozisyon dalında lise kategorisi birincisi Gazi Kars Anadolu Lisesi 11/B sınıfı öğrencisi Eylem OTHAN'ın ödülü, Genel Müdürümüz Sayın Mesut KÖSE tarafından,

Resim dalında lise kategorisi birincisi Ali Metin Kazancı Rize Lisesi 11/D sınıfı öğrencisi Şeydanur KÖSE'nin ödülü Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Sayın Recep BİÇER tarafından verildi.

Ödül olarak her öğrenciye 1 adet ?Tablet PC? verildi. Türkiye ikincisi ve üçüncüsü olan 12 öğrencinin ödüllerinin ise bilahare düzenlenecek bir törenle verilmesi planlanıyor.

Eserler, 28 Mayıs ? 7 Haziran tarihleri arasında sergilenecek.

Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, öğrenci velileri ve öğretmenler ile Kurumumuz idareci ve personelinin katıldığı ödül töreninden sonra, Sayın Bakanımız tarafından serginin açılışı yapıldı. Sergide, ?Ekmek İsrafı ve Önlenmesi? temalı yarışmada ülke genelinde il birincisi olan resimler ile ilk, orta ve lise kategorilerinde Türkiye 1.si olan kompozisyonlar yer alıyor.

Sayın Bakanımız, açılışını gerçekleştirdiği sergiyi gezerek öğrencilerle sohbet etti, öğrenciler tarafından okunan kompozisyonları dinledi ve bayat ekmeklerden hazırlanan ikramlardan tattı.

Eserlerin sergilendiği ?GMK Bulvarı No:4 Kızılay/ANKARA? adresindeki Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi, 28 Mayıs ? 7 Haziran 2013 tarihleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

Sergi, Pazar ve resmi günleri hariç, 09.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

 

   

 

 

 

 

 

ÜLKE GENELİNDE DERECEYE GİREN ESERLER

RESİM

Derecesi

İli

Adı Soyadı

Okulu

İLKOKUL

Birinci

Ankara

Melissa ÇAĞLAR

Gazi İlkokulu Ayaş 4/A

İkinci

Aydın

Safiye İpek ÖNEY

Özel Yüzyıl Bezci İlkokulu İsabeyli 4/B

Üçüncü

Artvin

Nazım Alper ERDEM

Cumhuriyet İlkokulu Borçka 3/A

ORTAOKUL

Birinci

Samsun

Merve AK

Belediye Ortaokulu 7/F

İkinci

Mersin

Özgenur YILDIRIM

Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu 6/C

Üçüncü

Artvin

Selin RUÇOĞLU

Atatürk Ortaokulu Borçka 5/C

LİSE

Birinci

Rize

Şeydanur KÖSE

Ali Metin Kazancı

Rize Lisesi 11/D

İkinci

Eskişehir

İnci ULUDAĞ

Fatih Anadolu Lisesi 12/A

Üçüncü

Aydın

Büşra KARADEMİR

Nazilli Anadolu Lisesi Yaş:15

 

 

 

KOMPOZİSYON

Derecesi

İli

Adı Soyadı

Okulu

Kompozisyon Başlığı

İLKOKUL

Birinci

Karabük

Ezel ALPAY

TED Karabük Koleji İlkokulu 2/A

Ekmek Karnesi

İkinci

Trabzon

Sıla FİDAYE

Vakfıkebir Büyük Liman İlkokulu 3/A

Bir Dilimden Ne Olacak!

Üçüncü

İstanbul

Berra YETKİN

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Sultangazi 2/A

Ben Utanıyorum Ya Sen

ORTAOKUL

Birinci

Aksaray

Fatma Sümeyye GÜÇLÜ

23 Nisan Ortaokulu 8/B

Ekmeğin Şikâyetnamesi

İkinci

Edirne

İrem Doğa AĞDAŞ

Merkez Özel Serhat Ortaokulu 6/A

Hani Gururumuz El Verse

Üçüncü

Trabzon

Mustafa ÖZTÜRK

Tonya 17 Şubat Ortaokulu 8/A

En Büyük Nimet

LİSE

Birinci

Kars

Eylem OTHAN

Gazi Kars Anadolu Lisesi 11/B

Nimettensin Sen

İkinci

Samsun

Damla KARAFAZLI

Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi 9/B

Senin Hakkın Bizim Hakkımız

Üçüncü

Kırklareli

Ebrar DİŞÇİ

Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi 10/E

Unuttunuz mu?