Fındık ve Fındık Yağının Faydaları 

  

Aradığınız sağlıklı yaşam formülünü doğanın insana en güzel ikramlarından biri olan mucize meyve fındık içerisinde bulacaksınız. Fındık ve fındık yağı, içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile doğal, besleyici ve sağlıklı bir besin kaynağıdır.

 

Fındık; vücutta dokuların yenilenmesi, metabolizmanın düzenli çalışması ve bağışıklık sisteminin oluşturulması gibi hayati faaliyetler için gerekli olan B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri yönünden çok önemli bir kaynaktır. Ayrıca doğal bir antioksidan olan ve dolaşım, üreme, sinir ve kas sistemimiz için gerekli olan E vitamini, sert kabuklu yemişler arasında en çok fındıkta bulunmaktadır.

  

Fındık mineral madde açısından da çok zengin bir kaynaktır. Erişkin bir insan; 100 gr iç fındık tüketerek günlük Demir (Fe), Magnezyum (Mg), Bakır (Cu), Manganez (Mn), Potasyum (K), Fosfor (P), Çinko (Zn), Kalsiyum (Ca) ihtiyacının bir bölümünü ve sağladığı 650 kcal enerjiyle günlük enerji ihtiyacının dörtte birini karşılayabilir.

  

Dünya üretiminin %70'ini gerçekleştiren ülkemiz, dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihracatçısı konumundadır. Ancak halkımız, fındığı ne yazık ki yeterince tanımamakta ve tüketmemektedir.

 

Ülkemizde genelde kuruyemiş olarak tüketilen fındığın, natürel, kavrulmuş, kıyılmış, dilinmiş veya un hali yaygın olarak çikolata sanayinde, bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma imalatında kullanılmaktadır. Ayrıca, fındık işlenerek rafine fındık yağı olarak sofralarda, temizleyici, nemlendirici ve dağıtıcı olarak kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

  

Kuruluşumuz 2006 yılından itibaren yer aldığı fındık sektöründe, halkımızı fındık tüketimine özendirmek için tanıtım amaçlı kavrulmuş iç fındık, fındık ezmesi ve fındık yağını uygun fiyatlardan satmaktadır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme için önem arz eden fındığın, Kuruluşumuzca yapılan tanıtım faaliyetleri ile kişi başına 700 g olan iç fındık ve fındık mamulleri tüketimini artırmak amaçlanmaktadır.

         

Pahalı yağ olarak bilinen Fındık Yağını, yeterince tüketme imkânı bulamayan halkımıza uygun fiyatla bu yağı tüketme fırsatı sunmuş bulunmaktayız.    

  

Yeterince tanınmayan ancak insan sağlığına sayısız faydaları olan fındık yağının en önemli özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür:

      *  Fındık yağı, trans yağ asidi, kolesterol ve herhangi bir katkı maddesi içermemektedir. Bütün yağlar arasında en yüksek yanma ve en düşük donma derecesine sahip olan yağdır.

 

     *  Bilimsel verilere göre fındık yağı, insan vücuduna en çok yararı olan, yararlı kolesterolü yükselten ve en hızlı yakılan yağ olarak birinci sırada yer almaktadır.

 

      *  Düşük donma derecesi ile yağın vücut içinde dolaşımda iken katılaşmasını ve damar tıkanıklıklarına yol açmasını engeller. 220–240°C olan yanma ısısı özelliği ile hem sağlık, hem de lezzet açısından en büyük sorun olan, yağın yanması problemini engelleyerek yanık yağ kokusu ile yanmış yağ tadını ve bunların beraberinde getirebileceği kanserojen etkiyi ortadan kaldırır.

 

    *   Pratikteki uygulamalar neticesinde; fındık yağının kızartmalarda ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur işleri de dahil her türlü yemek yapımında çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

 

    *   Bileşiminde bulunan %77 oranındaki tekli doymamış yağ asidi (Oleik asit) sayesinde vücutta parçalanması ve sindirimi kolaydır. Bu sebeple fındıktan elde edilen yemeklik yağlar kolesterol seviyesini düşürücü ve beslenme için elverişlidir. Ayrıca, kalp damar sağlığı için de yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

     * TÜBİTAK tarafından ülke çapında 960 okul çocuğuyla yapılan bir tarama çalışmasında Türk çocuklarının %90'nı B2, %84'ünün de B6 vitamini yönünden yetersiz beslendikleri gözlenmiştir.

 

     *  Kan yapımı ve ruhsal sağlık açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık yağında önemli düzeylerde bulunduğundan bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının iki ana beslenme sorununa pratik bir çözüm olacağı düşünülmektedir.

 

     * Fındık yağının, insan sağlığı ve beslenmesindeki önemi de dikkate alındığında vatandaşlarımızın daha sağlıklı beslenebilmesi bakımından, bundan sonraki süreçte fındık yağının tüketiminin artırılması ve sofralarımızdaki hak ettiği yeri alması için çalışmalarımız sürdürülecektir.

 

      * 100 g Fındık Yağındaki Beslenme Öğeleri:

Enerji

Protein

Tekli Doymamış Yağ Asitleri

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri

Doymuş Yağ Asitleri

Trans Yağ Asiti

Kolestrol

Karbonhidrat

Tokoferol

(E vitamini)

895 kcal. 3741 kj.

0 g.

77 g.

15 g.

8 g.

Trans Yağ Asiti içermez.

0 g.

0 g.

34 mg.

Kolesterolsüzdür.                                                 
Gıda Katkı Maddesi İhtiva Etmez. 

Rafine fındık yaği satış fiyatları