KURUM HABERLER 09.08.2019
KAMUOYU AÇIKLAMASI 


                 2019 DÖNEMİ MISIR ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI


Mısır hasadı Çukurova'da lokal olarak başlamış olup Kurban Bayramı sonrası yoğunlaşması beklenmektedir. 2019 yılı mısır üretiminin geçen yıla göre %5,3 artışla 6,0 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.


Bu yıl TMO tarafından mısır alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:


 1. TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 210 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 100 nokta) mısır alım faaliyeti gösterecektir.

 2. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara mısır bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki mısır üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

 3. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler mısırlarını elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satabileceklerdir.

 4. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği ve depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

 5. TMO işyerlerinde tüm kesimlerden 31 Aralık 2019 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır.

 6. Tüccar ve şirketler; talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet mısırları ile TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolarda bulunan mısırlarını (ELÜS olarak) 1 Ocak - 29 Mayıs 2020 tarihleri arasında TMO'ya satabileceklerdir.

 7. Üreticilerimizin TMO iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uygulamaya konulan randevulu alım sistemine devam edilecektir.

 8. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

 9. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

 10. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan %30 avans alabilecektir.

 11. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan mısır için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

 12. TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25'i TMO tarafından karşılanacaktır.

 13. Ürün bedeli ödemeleri, mısırın TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacaktır.

 


2018 yılında ton başına 950 TL olarak açıklanan mısır fiyatı 2019 yılında, %21 artırılarak ton başına 1.150 TL olarak belirlenmiştir.

Mısır için belirlenmiş olan 1.150 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilecek yaklaşık 60 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.210 TL/Tona kadar yükselmektedir.

 

Açıklanan bu fiyatla üretici; maliyete göre %48, yani ton başına 390 TL gelir elde etmiş olacaktır.


 

TMO'ya mısır teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;


ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan yatırım hesabı açmaları,

Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi,

gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.


Yeni hasat döneminin ve yaklaşan Kurban Bayramının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  
                                                                                           TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

                                                                                                 GEN
EL MÜDÜRLÜĞÜAnlaşmalı bankalar:

Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Yapı ve Kredi Bankası
ANLAŞMA YAPILAN LİSANSLI DEPO LİSTESİ