KURUM HABERLER 03.06.2019
KAMUOYU AÇIKLAMASI 


2019 DÖNEMİ
NOHUT VE YEŞİL MERCİMEK
ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

Ülkemizde 2019 yılı nohut hasadının Haziran ayının ortasında, yeşil mercimek hasadının ise Temmuz ayının ilk haftasında başlaması öngörülmektedir.

Ülkemiz nohut üretiminin geçen yıla göre %16 artışla 725 bin ton, yeşil mercimek üretiminin ise geçen yıla göre %7 artışla 46 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir.


2019 yılında TMO tarafından nohut ve yeşil mercimek alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:


1. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

2. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

3. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla hububat alımlarında uyguladığı randevulu alım sistemine nohut ve yeşil mercimek alımlarında da devam edecektir.

4. Randevular İnternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecektir.

5. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.


2019 döneminde nohut alım fiyatı 3.300 TL/Ton, yeşil mercimek alım fiyatı 3.050 TL/Ton olarak belirlenmiştir.

Bakanlığımızca verilecek yaklaşık 820 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte nohut fiyatı 4.120 TL/Tona, yeşil mercimek fiyatı 3.870 TL/Tona kadar yükselmektedir.


2019 Döneminde;
  


TMO'ya nohut ve yeşil mercimek teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, 

Ürünün işyerlerimize ürün sahibi veya vekâlet verdiği kişi tarafından getirilmesi,


gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

TMO tarafından yapılacak olan nohut ve yeşil mercimek alımlarının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.
Anlaşmalı bankalar:

Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Yapı ve Kredi Bankası

  

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.TMO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ